ECS Inc. International ECS-110.5-20-7SX-TR
ECS-110.5-20-7SX-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-110.5-20-7SX-TR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 11.0592MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch
Datasheet Download
ECS-110.5-20-7SX-TR.pdf
Availability of ECS-110.5-20-7SX-TR
QUANTITY
ECS-110.5-20-7SX-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-110.5-20-7SX-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-110.5-20-7SX-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductECX-3SX Series SMD Crystals
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesECX-3SX
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency11.0592MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SOJ, 9.40mm pitch
Size / Dimension0.492" L x 0.180" W (12.50mm x 4.60mm)
Height0.146" (3.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-110.5-20-7SX-TR
Related LinksECS-110.5, ECS-110.5-20-7SX-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-110.5-20-7SX-TR Details Description
Related parts for ECS-110.5-20-7SX-TR
RES SMD 820 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Female Sockets 60 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 500MW SOD80 datasheet.pdf
1.25MM M HSG 16POS datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf