ECS Inc. International ECS-120-18-23A-EN-TR
ECS-120-18-23A-EN-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-120-18-23A-EN-TR
Brief Description
Crystal 12.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD
Datasheet Download
ECS-120-18-23A-EN-TR.pdf
Availability of ECS-120-18-23A-EN-TR
QUANTITY
ECS-120-18-23A-EN-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-120-18-23A-EN-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-120-18-23A-EN-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesECX-64A
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency12MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Height0.043" (1.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-120-18-23A-EN-TR
Related LinksECS-120-18, ECS-120-18-23A-EN-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-120-18-23A-EN-TR Details Description
Related parts for ECS-120-18-23A-EN-TR
CONN HEADER 20POS .050 VERT SMD datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADC08100 datasheet.pdf
LEGEND PLATE USED W/COMMAND SER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 423V 8KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES 0.39 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
CONN HDR 35POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
FIXED IND 1.6NH 1A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf