ECS Inc. International ECS-120-18-5G3XDS-TR
ECS-120-18-5G3XDS-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-120-18-5G3XDS-TR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 12.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 125°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
ECS-120-18-5G3XDS-TR.pdf
Availability of ECS-120-18-5G3XDS-TR
QUANTITY
ECS-120-18-5G3XDS-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-120-18-5G3XDS-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-120-18-5G3XDS-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCSM-7 Series Crystals
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCSM-7X-3L-DS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency12MHz
Frequency Stability±100ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.185" W (11.40mm x 4.70mm)
Height0.165" (4.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-120-18-5G3XDS-TR
Related LinksECS-120-18, ECS-120-18-5G3XDS-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-120-18-5G3XDS-TR Details Description
Related parts for ECS-120-18-5G3XDS-TR
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V NP0 1808 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 93 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONN JUNCTION M12 datasheet.pdf
CRYSTAL 3.579545 MHZ datasheet.pdf
LED ASSY 1POS 21.6MM RND CLEAR datasheet.pdf