ECS Inc. International ECS-120-20-33-DU-TR
ECS-120-20-33-DU-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-120-20-33-DU-TR
Brief Description
Crystal 12.0000MHz 50ppm 20pF 100 Ohm -55°C - 125°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
ECS-120-20-33-DU-TR.pdf
Availability of ECS-120-20-33-DU-TR
QUANTITY
ECS-120-20-33-DU-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-120-20-33-DU-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-120-20-33-DU-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesECX-32
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency12MHz
Frequency Stability±100ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-120-20-33-DU-TR
Related LinksECS-120-2, ECS-120-20-33-DU-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-120-20-33-DU-TR Details Description
Related parts for ECS-120-20-33-DU-TR
IC REG LDO 1.8V 0.8A SOT223-5 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 3.81MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf