ECS Inc. International ECS-120-20-46X
ECS-120-20-46X picture photo
Mfg. Part Number
ECS-120-20-46X
Brief Description
Crystal 12.0000MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC46/X
Datasheet Download
ECS-120-20-46X.pdf
Availability of ECS-120-20-46X
QUANTITY
ECS-120-20-46X Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-120-20-46X
Internal Part NumberEIS-ECS-120-20-46X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMiniature CSM-3X and HC-46X Series Crystals
Featured ProductHC-46X and CSM-3X Quartz Crystals
Standard Package500
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesHC-46X
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency12MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC46/X
Size / Dimension0.268" L x 0.157" W (6.80mm x 4.00mm)
Height0.071" (1.80mm)