ECS Inc. International ECS-120-20-46X
ECS-120-20-46X picture photo
Mfg. Part Number
ECS-120-20-46X
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 12.0000MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC46/X
Datasheet Download
ECS-120-20-46X.pdf
Availability of ECS-120-20-46X
QUANTITY
ECS-120-20-46X Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-120-20-46X
Internal Part NumberEIS-ECS-120-20-46X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMiniature CSM-3X and HC-46X Series Crystals
Featured ProductHC-46X and CSM-3X Quartz Crystals
Standard Package500
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesHC-46X
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency12MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC46/X
Size / Dimension0.268" L x 0.157" W (6.80mm x 4.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-120-20-46X
Related LinksECS-120, ECS-120-20-46X Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-120-20-46X Details Description
Related parts for ECS-120-20-46X
RES SMD 3.09K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 15POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES 10K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCXO 1.000GHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN HDR 56POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf