ECS Inc. International ECS-160-18-23A-EN-TR
ECS-160-18-23A-EN-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-160-18-23A-EN-TR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD
Datasheet Download
ECS-160-18-23A-EN-TR.pdf
Availability of ECS-160-18-23A-EN-TR
QUANTITY
ECS-160-18-23A-EN-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-160-18-23A-EN-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-160-18-23A-EN-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesECX-64A
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Height0.043" (1.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-160-18-23A-EN-TR
Related LinksECS-160-18, ECS-160-18-23A-EN-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-160-18-23A-EN-TR Details Description
Related parts for ECS-160-18-23A-EN-TR
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 6SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24VDC 15W 500MA datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 9.2A TO220 datasheet.pdf
DC/DC CONVERT DUAL 24V 3A datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
OSC XO 6.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf