ECS Inc. International ECS-160-18-4XEN
ECS-160-18-4XEN picture photo
Mfg. Part Number
ECS-160-18-4XEN
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US
Datasheet Download
ECS-160-18-4XEN.pdf
Availability of ECS-160-18-4XEN
QUANTITY
ECS-160-18-4XEN Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-160-18-4XEN
Internal Part NumberEIS-ECS-160-18-4XEN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesHC-49USX
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Height0.138" (3.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-160-18-4XEN
Related LinksECS-160, ECS-160-18-4XEN Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-160-18-4XEN Details Description
Related parts for ECS-160-18-4XEN
CONV DC-DC 2.5VOUT 24VIN 5A HZ datasheet.pdf
RES SMD 3.74KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 12POS 1MM SMD datasheet.pdf
HANDLE RND 0.312"DIA 1.75"H BRSS datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS SMT GOLD datasheet.pdf
TERM BLK HDR 15POS 45DEG 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf
RES SMD 1.87 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf