ECS Inc. International ECS-160-20-33-DU-TR
ECS-160-20-33-DU-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-160-20-33-DU-TR
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 50ppm 20pF 80 Ohm -55°C - 125°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
ECS-160-20-33-DU-TR.pdf
Availability of ECS-160-20-33-DU-TR
QUANTITY
ECS-160-20-33-DU-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-160-20-33-DU-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-160-20-33-DU-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesECX-32
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±100ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-160-20-33-DU-TR
Related LinksECS-160-2, ECS-160-20-33-DU-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-160-20-33-DU-TR Details Description
Related parts for ECS-160-20-33-DU-TR
O'SCOPE 60MHZ DUAL TR/DLY SWEEP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ 14SO datasheet.pdf
CBL RIBN 36COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 3KV NP0 2220 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN RECEPT 8POS SOCKET datasheet.pdf