ECS Inc. International ECS-160-20-3X-EN-TR
ECS-160-20-3X-EN-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-160-20-3X-EN-TR
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
ECS-160-20-3X-EN-TR.pdf
Availability of ECS-160-20-3X-EN-TR
QUANTITY
ECS-160-20-3X-EN-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-160-20-3X-EN-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-160-20-3X-EN-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMiniature CSM-3X and HC-46X Series Crystals
Featured ProductHC-46X and CSM-3X Quartz Crystals
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCSM-3X
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.276" L x 0.161" W (7.00mm x 4.10mm)
Height0.091" (2.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-160-20-3X-EN-TR
Related LinksECS-160-2, ECS-160-20-3X-EN-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-160-20-3X-EN-TR Details Description
Related parts for ECS-160-20-3X-EN-TR
LOCK NUT 1.260" BRASS PG21 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS PIN datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 64POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALL MNT PIN datasheet.pdf