ECS Inc. International ECS-160-20-5PXDN-TR
ECS-160-20-5PXDN-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-160-20-5PXDN-TR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
ECS-160-20-5PXDN-TR.pdf
Availability of ECS-160-20-5PXDN-TR
QUANTITY
ECS-160-20-5PXDN-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-160-20-5PXDN-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-160-20-5PXDN-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCSM-7 Series Crystals
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCSM-7X-DN
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±100ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Height0.169" (4.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-160-20-5PXDN-TR
Related LinksECS-160-2, ECS-160-20-5PXDN-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-160-20-5PXDN-TR Details Description
Related parts for ECS-160-20-5PXDN-TR
CONN HDR 6POS DUAL R/A TIN datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
RES SMD 44.2 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC COMP W/VOLT-LEVL TRANS SOT563 datasheet.pdf
HEADER 33POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 50A TO251-3 datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.6 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.5VOUT 75W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 7.62MM datasheet.pdf