ECS Inc. International ECS-1633-120-BN-TR
ECS-1633-120-BN-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-1633-120-BN-TR
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 12.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ECS-1633-120-BN-TR.pdf
Availability of ECS-1633-120-BN-TR
QUANTITY
ECS-1633-120-BN-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-1633-120-BN-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-1633-120-BN-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesECS-1633
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency12MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-1633-120-BN-TR
Related LinksECS-1633-, ECS-1633-120-BN-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-1633-120-BN-TR Details Description
Related parts for ECS-1633-120-BN-TR
IC Z16C32 MCU USC 68PLCC datasheet.pdf
CAP POLYMER 150UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
DGTL ISO 3KV 2CH GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS INLINE SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf