ECS Inc. International ECS-1633-192-BN-TR
ECS-1633-192-BN-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-1633-192-BN-TR
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 19.2MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ECS-1633-192-BN-TR.pdf
Availability of ECS-1633-192-BN-TR
QUANTITY
ECS-1633-192-BN-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-1633-192-BN-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-1633-192-BN-TR
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesECS-1633
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency19.2MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-1633-192-BN-TR
Related LinksECS-1633-, ECS-1633-192-BN-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-1633-192-BN-TR Details Description
Related parts for ECS-1633-192-BN-TR
OPTOISOLATOR 5.3KV SCR 6DIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .012-.017" .160" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
IC DAC 16BIT MULTIPLY SER 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC FPGA 81 I/O 100TQFP datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf