ECS Inc. International ECS-18-32-1
ECS-18-32-1 picture photo
Mfg. Part Number
ECS-18-32-1
Brief Description
Crystal 1.8432MHz 30ppm 32pF 750 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U
Datasheet Download
ECS-18-32-1.pdf
Availability of ECS-18-32-1
QUANTITY
ECS-18-32-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-18-32-1
Internal Part NumberEIS-ECS-18-32-1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesHC-49U
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency1.8432MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance32pF
ESR (Equivalent Series Resistance)750 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC49/U
Size / Dimension0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Height0.530" (13.46mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-18-32-1
Related LinksECS-1, ECS-18-32-1 Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-18-32-1 Details Description
Related parts for ECS-18-32-1
RES SMD 4.3K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 24V datasheet.pdf
EDGECARD 132PS .050 SMD W/O PST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT RCPT 26POS datasheet.pdf
RES 715K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 18K OHM 1206 datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
FRONT PROTECT COVER FOR SF4A datasheet.pdf
IC SMART CARD 8K EEPROM PLLMC datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf