ECS Inc. International ECS-180-20-4
ECS-180-20-4 picture photo
Mfg. Part Number
ECS-180-20-4
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 18.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US
Datasheet Download
ECS-180-20-4.pdf
Availability of ECS-180-20-4
QUANTITY
ECS-180-20-4 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-180-20-4
Internal Part NumberEIS-ECS-180-20-4
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesHC-49US
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency18MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Height0.138" (3.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-180-20-4
Related LinksECS-18, ECS-180-20-4 Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-180-20-4 Details Description
Related parts for ECS-180-20-4
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 112POS .050 datasheet.pdf