ECS Inc. International ECS-184-18-1X
ECS-184-18-1X picture photo
Mfg. Part Number
ECS-184-18-1X
Brief Description
Crystal 18.4320MHz 30ppm 18pF 20 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U
Datasheet Download
ECS-184-18-1X.pdf
Availability of ECS-184-18-1X
QUANTITY
ECS-184-18-1X Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-184-18-1X
Internal Part NumberEIS-ECS-184-18-1X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesHC-49UX
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency18.432MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)20 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC49/U
Size / Dimension0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Height0.530" (13.46mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-184-18-1X
Related LinksECS-18, ECS-184-18-1X Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-184-18-1X Details Description
Related parts for ECS-184-18-1X
OPTOISOLATOR 5.3KV SCR 6SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12.6VC DO201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 100VDC 2DIP datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD THRU TYPE PG21 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.58A 75 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN CONTACT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf