ECS Inc. International ECS-196-20-23A-EN-TR
ECS-196-20-23A-EN-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-196-20-23A-EN-TR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 19.6608MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD
Datasheet Download
ECS-196-20-23A-EN-TR.pdf
Availability of ECS-196-20-23A-EN-TR
QUANTITY
ECS-196-20-23A-EN-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-196-20-23A-EN-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-196-20-23A-EN-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesECX-64A
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency19.6608MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Height0.043" (1.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-196-20-23A-EN-TR
Related LinksECS-196-20, ECS-196-20-23A-EN-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-196-20-23A-EN-TR Details Description
Related parts for ECS-196-20-23A-EN-TR
LENS SET RECT WHITE 3PCS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC CONTROLLER POE 38-QFN datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT GOLD 80POS datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf