ECS Inc. International ECS-196-20-23A-TR
ECS-196-20-23A-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-196-20-23A-TR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 19.6608MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD
Datasheet Download
ECS-196-20-23A-TR.pdf
Availability of ECS-196-20-23A-TR
QUANTITY
ECS-196-20-23A-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-196-20-23A-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-196-20-23A-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesECX-64A
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency19.6608MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Height0.043" (1.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-196-20-23A-TR
Related LinksECS-196-, ECS-196-20-23A-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-196-20-23A-TR Details Description
Related parts for ECS-196-20-23A-TR
RES SMD 54.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 24.5A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.5A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 30MA 750 MOHM datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 160 OHM 10W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 20PIN GOLD STR PCB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A MPG06 datasheet.pdf