ECS Inc. International ECS-196-20-5PXDN-TR
ECS-196-20-5PXDN-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-196-20-5PXDN-TR
Brief Description
Crystal 19.6608MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
ECS-196-20-5PXDN-TR.pdf
Availability of ECS-196-20-5PXDN-TR
QUANTITY
ECS-196-20-5PXDN-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-196-20-5PXDN-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-196-20-5PXDN-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCSM-7 Series Crystals
FamilyCrystals
SeriesCSM-7X-DN
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency19.6608MHz
Frequency Stability±100ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Height0.169" (4.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-196-20-5PXDN-TR
Related LinksECS-196-2, ECS-196-20-5PXDN-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-196-20-5PXDN-TR Details Description
Related parts for ECS-196-20-5PXDN-TR
RES SMD 140 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
QKE PCB datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 54BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.3A SOT89-3 datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 97.222K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf