ECS Inc. International ECS-196.6-18-23A-EN-TR
ECS-196.6-18-23A-EN-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-196.6-18-23A-EN-TR
Brief Description
Crystal 19.6608MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD
Datasheet Download
ECS-196.6-18-23A-EN-TR.pdf
Availability of ECS-196.6-18-23A-EN-TR
QUANTITY
ECS-196.6-18-23A-EN-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-196.6-18-23A-EN-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-196.6-18-23A-EN-TR
FamilyCrystals
SeriesECX-64A
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency19.6608MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Height0.043" (1.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-196.6-18-23A-EN-TR
Related LinksECS-196.6-1, ECS-196.6-18-23A-EN-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-196.6-18-23A-EN-TR Details Description
Related parts for ECS-196.6-18-23A-EN-TR
IC DETECTOR VOLT 2.9V CMOS 4SOP datasheet.pdf
IC BUFFER DVR TRI-ST QD 14SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 270PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
JACK SHORTING INSULATED BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
EMI FILTER 9000PF C TYPE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE PIN datasheet.pdf