ECS Inc. International ECS-196.6-20-4DN
ECS-196.6-20-4DN picture photo
Mfg. Part Number
ECS-196.6-20-4DN
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 19.6608MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US
Datasheet Download
ECS-196.6-20-4DN.pdf
Availability of ECS-196.6-20-4DN
QUANTITY
ECS-196.6-20-4DN Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-196.6-20-4DN
Internal Part NumberEIS-ECS-196.6-20-4DN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesHC-49US-DN
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency19.6608MHz
Frequency Stability±100ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Height0.138" (3.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-196.6-20-4DN
Related LinksECS-196., ECS-196.6-20-4DN Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-196.6-20-4DN Details Description
Related parts for ECS-196.6-20-4DN
CONN SOCKET SIP 25POS GOLD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 80VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
TAPE COPPER FOIL 101.6MMX5.48M datasheet.pdf
RES 698 OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IPASSTM RA REC SUBASSY 076AU 68 datasheet.pdf
MICRO 21C P 36" WHT JACKP datasheet.pdf
820UF 385V 35X60MM 85C 5000H datasheet.pdf