ECS Inc. International ECS-200-18-9
ECS-200-18-9 picture photo
Mfg. Part Number
ECS-200-18-9
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 20.0000MHz 50ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial
Datasheet Download
ECS-200-18-9.pdf
Availability of ECS-200-18-9
QUANTITY
ECS-200-18-9 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-200-18-9
Internal Part NumberEIS-ECS-200-18-9
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesECS-3x9
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency20MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseCylindrical Can, Radial
Size / Dimension0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
Height0.354" (9.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-200-18-9
Related LinksECS-20, ECS-200-18-9 Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-200-18-9 Details Description
Related parts for ECS-200-18-9
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 8SRT datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR 30POS PIN CONN datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 833MHZ 783FCBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 60A POLARPAK datasheet.pdf
CABLE STR 3POS FEMALE/FEMALE 5M datasheet.pdf