ECS Inc. International ECS-200-20-4DN
ECS-200-20-4DN picture photo
Mfg. Part Number
ECS-200-20-4DN
Brief Description
Crystal 20.0000MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US
Datasheet Download
ECS-200-20-4DN.pdf
Availability of ECS-200-20-4DN
QUANTITY
ECS-200-20-4DN Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-200-20-4DN
Internal Part NumberEIS-ECS-200-20-4DN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesHC-49US-DN
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency20MHz
Frequency Stability±100ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)30 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Height0.138" (3.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-200-20-4DN
Related LinksECS-200, ECS-200-20-4DN Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-200-20-4DN Details Description
Related parts for ECS-200-20-4DN
Connector Header 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
PHOTO TRANS BLUE LEN 800NM SIDE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC QUAD 2-IN MUX 3-ST 16-SSOP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4P-12POS ENCLOSED datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 1.5NH 600MA 150 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf