ECS Inc. International ECS-2100A-110.5
ECS-2100A-110.5 picture photo
Mfg. Part Number
ECS-2100A-110.5
Brief Description
OSC XO 11.0592MHZ HCMOS TTL PC
Datasheet Download
ECS-2100A-110.5.pdf
Availability of ECS-2100A-110.5
QUANTITY
ECS-2100A-110.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-2100A-110.5
Internal Part NumberEIS-ECS-2100A-110.5
TypeXO (Standard)
Frequency11.0592MHz
Function-
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)25mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
Height0.213" (5.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-2100A-110.5
Related LinksECS-210, ECS-2100A-110.5 Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-2100A-110.5 Details Description
Related parts for ECS-2100A-110.5
IC 12-BIT QUAD D/A CONV 20-SSOP datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 20MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN HDR 2.54MM TIN 9POS datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 40A 2.5 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 125 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 RA SMT/CLIP DR TIN datasheet.pdf
TRANSFORMER PLANAR 170UH SMD datasheet.pdf
R/A SOLD HDR POWERBALDE datasheet.pdf
ATTENUATOR 12 DB DC 18GHZ datasheet.pdf
MKP 0.47UF 5% 700VDC DRAWING T5 datasheet.pdf