ECS Inc. International ECS-2100A-500
ECS-2100A-500 picture photo
Mfg. Part Number
ECS-2100A-500
Brief Description
OSC XO 50.000MHZ TTL PC PIN
Datasheet Download
ECS-2100A-500.pdf
Availability of ECS-2100A-500
QUANTITY
ECS-2100A-500 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-2100A-500
Internal Part NumberEIS-ECS-2100A-500
TypeXO (Standard)
Frequency50MHz
Function-
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)46mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
Height0.213" (5.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-2100A-500
Related LinksECS-21, ECS-2100A-500 Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-2100A-500 Details Description
Related parts for ECS-2100A-500
RES SMD 9.53K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADR 42POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 5% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 7.62MM datasheet.pdf
CAP POLYMER 150UF 20% 20V SMD datasheet.pdf
RES 309 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
06P MTA100 CONN ASSY POL TAB datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
MICRO 25 M 36" YEL JACKP datasheet.pdf