ECS Inc. International ECS-2100AX-480
ECS-2100AX-480 picture photo
Mfg. Part Number
ECS-2100AX-480
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 48.000MHZ TTL PC PIN
Datasheet Download
ECS-2100AX-480.pdf
Availability of ECS-2100AX-480
QUANTITY
ECS-2100AX-480 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-2100AX-480
Internal Part NumberEIS-ECS-2100AX-480
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesECS-2100X
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency48MHz
Function-
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)46mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
Height0.213" (5.40mm)
Package / Case8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-2100AX-480
Related LinksECS-210, ECS-2100AX-480 Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-2100AX-480 Details Description
Related parts for ECS-2100AX-480
JUMPER-H1504TR/A3049V/H1504TR12" datasheet.pdf
MINIATURE BANANA PLUG RED datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 64K FLASH 40-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 6.0V SC-82AB datasheet.pdf
IC SURGE STOPPER ADJ 16-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 11.3A 8TDSON datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf