ECS Inc. International ECS-240-20-4X
ECS-240-20-4X picture photo
Mfg. Part Number
ECS-240-20-4X
Brief Description
Crystal 24.0000MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US
Datasheet Download
ECS-240-20-4X.pdf
Availability of ECS-240-20-4X
QUANTITY
ECS-240-20-4X Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-240-20-4X
Internal Part NumberEIS-ECS-240-20-4X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesHC-49USX
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency24MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)30 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Height0.138" (3.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-240-20-4X
Related LinksECS-24, ECS-240-20-4X Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-240-20-4X Details Description
Related parts for ECS-240-20-4X
IC PFC CTRL CRM/TRANSITION 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 24V datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS FEMALE SLD FO BLK datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL INDICATOR GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
PAC-MICR-RV24-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf