ECS Inc. International ECS-240-20-4XDN
ECS-240-20-4XDN picture photo
Mfg. Part Number
ECS-240-20-4XDN
Brief Description
Crystal 24.0000MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US
Datasheet Download
ECS-240-20-4XDN.pdf
Availability of ECS-240-20-4XDN
QUANTITY
ECS-240-20-4XDN Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-240-20-4XDN
Internal Part NumberEIS-ECS-240-20-4XDN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesHC-49USX-DN
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency24MHz
Frequency Stability±100ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)30 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Height0.138" (3.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-240-20-4XDN
Related LinksECS-240, ECS-240-20-4XDN Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-240-20-4XDN Details Description
Related parts for ECS-240-20-4XDN
CARDEDGE 20POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-SOP datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
TVS DIODE 210VWM 349.5VC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT 2.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 78POS TIN SMD datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 6COND 22AWG SLATE 500' datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 470 OHM 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.006 OHM 1% 1W 0805 datasheet.pdf