ECS Inc. International ECS-240-S-20A-TR
ECS-240-S-20A-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-240-S-20A-TR
Brief Description
Crystal 24.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD
Datasheet Download
ECS-240-S-20A-TR.pdf
Availability of ECS-240-S-20A-TR
QUANTITY
ECS-240-S-20A-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-240-S-20A-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-240-S-20A-TR
FamilyCrystals
SeriesCSM-8
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency24MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load CapacitanceSeries
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.067" (1.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-240-S-20A-TR
Related LinksECS-240-, ECS-240-S-20A-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-240-S-20A-TR Details Description
Related parts for ECS-240-S-20A-TR
TRANS 2PNP 30V 0.1A SOT563 datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS DPST GRN datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 10DUAL POS.100GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 143 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf