ECS Inc. International ECS-245.7-18-9
ECS-245.7-18-9 picture photo
Mfg. Part Number
ECS-245.7-18-9
Brief Description
Crystal 24.5760MHz 50ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial
Datasheet Download
ECS-245.7-18-9.pdf
Availability of ECS-245.7-18-9
QUANTITY
ECS-245.7-18-9 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-245.7-18-9
Internal Part NumberEIS-ECS-245.7-18-9
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesECS-3x9
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency24.576MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseCylindrical Can, Radial
Size / Dimension0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
Height0.354" (9.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-245.7-18-9
Related LinksECS-245, ECS-245.7-18-9 Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-245.7-18-9 Details Description
Related parts for ECS-245.7-18-9
IDC CABLE - MKC10K/MC10M/MPL10K datasheet.pdf
TERM BLOCK 9POS VERT 35DEG .200 datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMF datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 72"L X 30"W datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
IC FPGA 223 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 70A AC/DC datasheet.pdf
IC PLL FREQ TRANSLATOR 36CLCC datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf