ECS Inc. International ECS-250-18-4X-DU
ECS-250-18-4X-DU picture photo
Mfg. Part Number
ECS-250-18-4X-DU
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 25.0000MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -55°C - 125°C Through Hole HC49/US
Datasheet Download
ECS-250-18-4X-DU.pdf
Availability of ECS-250-18-4X-DU
QUANTITY
ECS-250-18-4X-DU Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-250-18-4X-DU
Internal Part NumberEIS-ECS-250-18-4X-DU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesHC-49USX
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency25MHz
Frequency Stability±100ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)30 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.413" L x 0.183" W (10.50mm x 4.65mm)
Height0.138" (3.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-250-18-4X-DU
Related LinksECS-250-, ECS-250-18-4X-DU Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-250-18-4X-DU Details Description
Related parts for ECS-250-18-4X-DU
RES SMD 35.7KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR MAAM-007239-TR100 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf