ECS Inc. International ECS-270-18-23A-EN-TR
ECS-270-18-23A-EN-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-270-18-23A-EN-TR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 27.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD
Datasheet Download
ECS-270-18-23A-EN-TR.pdf
Availability of ECS-270-18-23A-EN-TR
QUANTITY
ECS-270-18-23A-EN-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-270-18-23A-EN-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-270-18-23A-EN-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesECX-64A
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency27MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Height0.043" (1.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-270-18-23A-EN-TR
Related LinksECS-270-18, ECS-270-18-23A-EN-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-270-18-23A-EN-TR Details Description
Related parts for ECS-270-18-23A-EN-TR
REGULATOR 3.3/2.5V 12VIN HORZ datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A 5DSBGA datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PANEL CALBE 12V LG datasheet.pdf
IC UART FIFO 32B OCTAL 100QFP datasheet.pdf
FUSE F/A DIAZED DII 6A 500V EURO datasheet.pdf
CRIMP PUNCH datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf