ECS Inc. International ECS-270-18-33Q-DS
ECS-270-18-33Q-DS picture photo
Mfg. Part Number
ECS-270-18-33Q-DS
Brief Description
Crystal 27.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 125°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
ECS-270-18-33Q-DS.pdf
Availability of ECS-270-18-33Q-DS
QUANTITY
ECS-270-18-33Q-DS Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-270-18-33Q-DS
Internal Part NumberEIS-ECS-270-18-33Q-DS
FamilyCrystals
SeriesECX-33Q
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency27MHz
Frequency Stability±100ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
RatingsAEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-270-18-33Q-DS
Related LinksECS-270-, ECS-270-18-33Q-DS Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-270-18-33Q-DS Details Description
Related parts for ECS-270-18-33Q-DS
MKR WIRE CLIP ON B/W 300 PC datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP GW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
IC V TO I CONVERTER/XMTR 16 SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR 70POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf