ECS Inc. International ECS-300-20-3X-EN-TR
ECS-300-20-3X-EN-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-300-20-3X-EN-TR
Brief Description
Crystal 30.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
ECS-300-20-3X-EN-TR.pdf
Availability of ECS-300-20-3X-EN-TR
QUANTITY
ECS-300-20-3X-EN-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-300-20-3X-EN-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-300-20-3X-EN-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMiniature CSM-3X and HC-46X Series Crystals
Featured ProductHC-46X and CSM-3X Quartz Crystals
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCSM-3X
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency30MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.276" L x 0.161" W (7.00mm x 4.10mm)
Height0.091" (2.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-300-20-3X-EN-TR
Related LinksECS-300-2, ECS-300-20-3X-EN-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-300-20-3X-EN-TR Details Description
Related parts for ECS-300-20-3X-EN-TR
CAP CER 20PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 3POS VERT datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 250VAC RAD datasheet.pdf
RES SMD 0.002 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf