ECS Inc. International ECS-36-20-5G3XDS-TR
ECS-36-20-5G3XDS-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-36-20-5G3XDS-TR
Brief Description
Crystal 3.6864MHz 30ppm 20pF 150 Ohm -40°C - 125°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
ECS-36-20-5G3XDS-TR.pdf
Availability of ECS-36-20-5G3XDS-TR
QUANTITY
ECS-36-20-5G3XDS-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-36-20-5G3XDS-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-36-20-5G3XDS-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCSM-7 Series Crystals
FamilyCrystals
SeriesCSM-7X-3L-DS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency3.6864MHz
Frequency Stability±100ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)150 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.185" W (11.40mm x 4.70mm)
Height0.165" (4.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-36-20-5G3XDS-TR
Related LinksECS-36-20, ECS-36-20-5G3XDS-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-36-20-5G3XDS-TR Details Description
Related parts for ECS-36-20-5G3XDS-TR
PLUG BANANA SHEATH DIY RED 10PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CABLE 2COND 24AWG WHT SHLD 100' datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 5MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
UT 4-TWIN HV datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf