ECS Inc. International ECS-380.005-18-1
ECS-380.005-18-1 picture photo
Mfg. Part Number
ECS-380.005-18-1
Brief Description
Crystal 38.00053MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U
Datasheet Download
ECS-380.005-18-1.pdf
Availability of ECS-380.005-18-1
QUANTITY
ECS-380.005-18-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-380.005-18-1
Internal Part NumberEIS-ECS-380.005-18-1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesHC-49U
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency38.00053MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating Mode3rd Overtone
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC49/U
Size / Dimension0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Height0.530" (13.46mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-380.005-18-1
Related LinksECS-380., ECS-380.005-18-1 Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-380.005-18-1 Details Description
Related parts for ECS-380.005-18-1
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 10 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 400V SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 12.9VWM 23.5VC 1.5KA datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 5.97K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 150MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG FLEX 8POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 1/5W 1506 datasheet.pdf