ECS Inc. International ECS-40-20-7SX-TR
ECS-40-20-7SX-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-40-20-7SX-TR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 4.0000MHz 30ppm 20pF 150 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch
Datasheet Download
ECS-40-20-7SX-TR.pdf
Availability of ECS-40-20-7SX-TR
QUANTITY
ECS-40-20-7SX-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-40-20-7SX-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-40-20-7SX-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductECX-3SX Series SMD Crystals
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesECX-3SX
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency4MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)150 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SOJ, 9.40mm pitch
Size / Dimension0.492" L x 0.180" W (12.50mm x 4.60mm)
Height0.146" (3.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-40-20-7SX-TR
Related LinksECS-40-2, ECS-40-20-7SX-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-40-20-7SX-TR Details Description
Related parts for ECS-40-20-7SX-TR
CAP POLYMER 150UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 24POS .156 GRN datasheet.pdf
FORK TERMINAL 22-18AWG #10 STUD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN IDC 11POS 2.54MM 26AWG TIN datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOARD EVAL ISOMODEM 16PIN datasheet.pdf
IC SDRAM 64M 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR COTS datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 56 OHM 16SOIC datasheet.pdf