ECS Inc. International ECS-400-20-33-TR
ECS-400-20-33-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-400-20-33-TR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 40.0000MHz 50ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
ECS-400-20-33-TR.pdf
Availability of ECS-400-20-33-TR
QUANTITY
ECS-400-20-33-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-400-20-33-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-400-20-33-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesECX-32
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency40MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)