ECS Inc. International ECS-49-20-18-TR
ECS-49-20-18-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-49-20-18-TR
Brief Description
Crystal 4.9152MHz 30ppm 20pF 150 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
ECS-49-20-18-TR.pdf
Availability of ECS-49-20-18-TR
QUANTITY
ECS-49-20-18-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-49-20-18-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-49-20-18-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCSM-12
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency4.9152MHz
Frequency Stability±100ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)150 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.465" L x 0.220" W (11.80mm x 5.50mm)
Height0.098" (2.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-49-20-18-TR
Related LinksECS-49-, ECS-49-20-18-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-49-20-18-TR Details Description
Related parts for ECS-49-20-18-TR
LED RGB CLEAR 1412 SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 39K OHM 16SOIC datasheet.pdf
SENS PROX M12 5MM DC3W-NC datasheet.pdf
LED PNL MT 1" 24V WT DOME GRN datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 140UF 10% 60V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf