ECS Inc. International ECS-60-20-4VX
ECS-60-20-4VX picture photo
Mfg. Part Number
ECS-60-20-4VX
Brief Description
Crystal 6.0000MHz 30ppm 20pF 100 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US
Datasheet Download
ECS-60-20-4VX.pdf
Availability of ECS-60-20-4VX
QUANTITY
ECS-60-20-4VX Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-60-20-4VX
Internal Part NumberEIS-ECS-60-20-4VX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesHC-49USSX
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency6MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.447" L x 0.197" W (11.35mm x 5.00mm)
Height0.083" (2.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-60-20-4VX
Related LinksECS-60, ECS-60-20-4VX Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-60-20-4VX Details Description
Related parts for ECS-60-20-4VX
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
IC BUFF/CONVERTER HEX 16SO datasheet.pdf
RES SMD 1.43KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SSD 1GB SCSI datasheet.pdf
CONN RING 10-12 AWG #10 PIDG datasheet.pdf
IC LINE DRIVER XDSL DIFF 8-SOIC datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.7W D 20QFN datasheet.pdf
RES 4.3M OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf