ECS Inc. International ECS-60-20-5G3XDS-TR
ECS-60-20-5G3XDS-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-60-20-5G3XDS-TR
Brief Description
Crystal 6.0000MHz 30ppm 20pF 70 Ohm -40°C - 125°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
ECS-60-20-5G3XDS-TR.pdf
Availability of ECS-60-20-5G3XDS-TR
QUANTITY
ECS-60-20-5G3XDS-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-60-20-5G3XDS-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-60-20-5G3XDS-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCSM-7 Series Crystals
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCSM-7X-3L-DS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency6MHz
Frequency Stability±100ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)70 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.185" W (11.40mm x 4.70mm)
Height0.165" (4.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-60-20-5G3XDS-TR
Related LinksECS-60-20, ECS-60-20-5G3XDS-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-60-20-5G3XDS-TR Details Description
Related parts for ECS-60-20-5G3XDS-TR
FAN AXIAL 119X38.4MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
SCR PHASE CONT 600V 500A A-PUK datasheet.pdf
IC DRVR COAX CABLE 3.3V/5V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SUPPRESSOR ESD 30VDC 0402 SMD datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 4A 8TSSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
PRESS IN TOOL 5PR X 10COLUMN DC datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf