ECS Inc. International ECS-761.21-S-1-30T
ECS-761.21-S-1-30T picture photo
Mfg. Part Number
ECS-761.21-S-1-30T
Brief Description
Crystal 76.121875MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U
Datasheet Download
ECS-761.21-S-1-30T.pdf
Availability of ECS-761.21-S-1-30T
QUANTITY
ECS-761.21-S-1-30T Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-761.21-S-1-30T
Internal Part NumberEIS-ECS-761.21-S-1-30T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesHC-49U
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency76.121875MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load CapacitanceSeries
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating Mode3rd Overtone
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC49/U
Size / Dimension0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Height0.530" (13.46mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-761.21-S-1-30T
Related LinksECS-761.2, ECS-761.21-S-1-30T Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-761.21-S-1-30T Details Description
Related parts for ECS-761.21-S-1-30T
IDC CABLE - MDM24T/MC26F/X datasheet.pdf
TERM RING TONGUE #8 STUD INSUL datasheet.pdf
CAP CER 5.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 2POS datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X7S 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V NP0 1210 datasheet.pdf
Crystal 14.7456MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf