ECS Inc. International ECS-80-18-7SX-TR
ECS-80-18-7SX-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-80-18-7SX-TR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 8.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, J-Lead
Datasheet Download
ECS-80-18-7SX-TR.pdf
Availability of ECS-80-18-7SX-TR
QUANTITY
ECS-80-18-7SX-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-80-18-7SX-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-80-18-7SX-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductECX-3SX Series SMD Crystals
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesECX-3SX
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency8MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, J-Lead
Size / Dimension0.492" L x 0.180" W (12.50mm x 4.60mm)
Height0.146" (3.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-80-18-7SX-TR
Related LinksECS-80-1, ECS-80-18-7SX-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-80-18-7SX-TR Details Description
Related parts for ECS-80-18-7SX-TR
RES 7.5 OHM 25W 5% TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V R2H 0603 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 5" 0.50MM 18POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 40.96K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf