ECS Inc. International ECS-98.3-20-4
ECS-98.3-20-4 picture photo
Mfg. Part Number
ECS-98.3-20-4
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 9.8304MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US
Datasheet Download
ECS-98.3-20-4.pdf
Availability of ECS-98.3-20-4
QUANTITY
ECS-98.3-20-4 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-98.3-20-4
Internal Part NumberEIS-ECS-98.3-20-4
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesHC-49US
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency9.8304MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Height0.138" (3.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-98.3-20-4
Related LinksECS-98, ECS-98.3-20-4 Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-98.3-20-4 Details Description
Related parts for ECS-98.3-20-4
IC REG LDO 2.5V/2.8V 10DFN datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 82K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET .35MM 40POS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 2W DO204AL datasheet.pdf
REGULATOR PRM 48V 250W datasheet.pdf