ECS Inc. International ECS-SR1-4.19-A-TR
ECS-SR1-4.19-A-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-SR1-4.19-A-TR
Brief Description
CERAMIC RESONATOR 4.19MHZ SMD
Datasheet Download
ECS-SR1-4.19-A-TR.pdf
Availability of ECS-SR1-4.19-A-TR
QUANTITY
ECS-SR1-4.19-A-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-SR1-4.19-A-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-SR1-4.19-A-TR
FamilyResonators
SeriesECS-SR1-A
PackagingTape & Reel (TR)
Frequency4.19MHz
TypeCeramic
Features-
Frequency Stability±0.3%
Frequency Tolerance±0.5%
Impedance40 Ohm
Capacitance-
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, Non-Standard
Size / Dimension0.295" L x 0.130" W (7.50mm x 3.30mm)
Height0.071" (1.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-SR1-4.19-A-TR
Related LinksECS-SR1-, ECS-SR1-4.19-A-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-SR1-4.19-A-TR Details Description
Related parts for ECS-SR1-4.19-A-TR
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 48V datasheet.pdf
WIRE MARKER B/Y .05-.12"250PC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 240V datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 32.2VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 137 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 9.31 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 6POS SNGL SMD datasheet.pdf