ECS Inc. International ECS-SR1-7.37-B
ECS-SR1-7.37-B picture photo
Mfg. Part Number
ECS-SR1-7.37-B
Brief Description
CERAMIC RESONATOR 7.37MHZ SMD
Datasheet Download
ECS-SR1-7.37-B.pdf
Availability of ECS-SR1-7.37-B
QUANTITY
ECS-SR1-7.37-B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-SR1-7.37-B
Internal Part NumberEIS-ECS-SR1-7.37-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyResonators
SeriesECS-SR1-B
PackagingTape & Reel (TR)
Frequency7.37MHz
TypeCeramic
FeaturesBuilt in Capacitor
Frequency Stability±0.3%
Frequency Tolerance±0.5%
Impedance-
Capacitance30pF
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3-SMD, Non-Standard
Size / Dimension0.295" L x 0.130" W (7.50mm x 3.30mm)
Height0.087" (2.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-SR1-7.37-B
Related LinksECS-SR1, ECS-SR1-7.37-B Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-SR1-7.37-B Details Description
Related parts for ECS-SR1-7.37-B
FIXED IND 10.2UH 4.3A 50 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG RTANG 96 POS .100 DIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
LED LAMP 24V RED FOR M2P INDICTR datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 42A DPAK datasheet.pdf
15 POS HOOD datasheet.pdf
TT 8 RS MP 8 CRIMP TOOL datasheet.pdf
LED WEDGE T-1 3/4 RED 630NM 14V datasheet.pdf