Panasonic Electronic Components ECS-T1AX106R
ECS-T1AX106R picture photo
Mfg. Part Number
ECS-T1AX106R
Brief Description
CAP TANT 10UF 10V 20% 1411
Datasheet Download
ECS-T1AX106R.pdf
Availability of ECS-T1AX106R
QUANTITY
ECS-T1AX106R Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-T1AX106R
Internal Part NumberEIS-ECS-T1AX106R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTE
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.90mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeX
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-T1AX106R
Related LinksECS-T1, ECS-T1AX106R Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECS-T1AX106R Details Description
Related parts for ECS-T1AX106R
RES SMD 11K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 20A 125V datasheet.pdf
FLKM20 datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 20A SOT227 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 111 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
POWER CORD WITH FORK TERM 1000MM datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMA datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.3NH 200MA 750 MOHM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG BROWN 100' datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 25V CHA MNT datasheet.pdf