Panasonic Electronic Components ECS-T1DC106R
ECS-T1DC106R picture photo
Mfg. Part Number
ECS-T1DC106R
Brief Description
CAP TANT 10UF 20V 20% 2312
Datasheet Download
ECS-T1DC106R.pdf
Availability of ECS-T1DC106R
QUANTITY
ECS-T1DC106R Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-T1DC106R
Internal Part NumberEIS-ECS-T1DC106R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.098" (2.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-T1DC106R
Related LinksECS-T1, ECS-T1DC106R Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECS-T1DC106R Details Description
Related parts for ECS-T1DC106R
RES 0.75 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC TRPL SUPPLY MONITOR TSOT-23 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 72K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 154 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE DSUB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf