XP Power ECS25US12
ECS25US12 picture photo
Mfg. Part Number
ECS25US12
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 25W
Datasheet Download
ECS25US12.pdf
Availability of ECS25US12
QUANTITY
ECS25US12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS25US12
Internal Part NumberEIS-ECS25US12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsECS(25 - 60) Series TUV Certificate
ECS(25 - 60) Series UL Certificate
ECS(25 - 60) Series CB Report
Product Training ModulesIEC 60601 3rd Edition Medical Safeties
Video FileXP Power ECS25-60 Series: 25-60 Watts
RoHS InformationECS(25 - 60) Series Declaration of Conformity
Featured ProductECS25-60 AC/DC Converters
3D ModelECS25USxx.stpECS25USxx.igs
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesECS
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts)25W
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency90%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.00" L x 2.00" W x 0.95" H (76.2mm x 50.8mm x 24.2mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB
Power (Watts) - Max25W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS25US12
Related LinksECS2, ECS25US12 Datasheet, XP Power Distributor
ECS25US12 Details Description
Related parts for ECS25US12
Z8 4K OTP 12 MHZ 28-PLCC datasheet.pdf
IC FET BUS SWITCH QUAD 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
TXRX OPT SFP 4 GB/S 1310NM datasheet.pdf
CA,XG,MTRJ-SC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS SKT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 83MA 6.5 OHM SMD datasheet.pdf