Panasonic Electronic Components ECW-F2125JB
ECW-F2125JB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F2125JB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.2UF 5% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F2125JB.pdf
Availability of ECW-F2125JB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECW-F2125JB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F2125JB
Internal Part NumberEIS-ECW-F2125JB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(B)
PackagingBulk
Capacitance1.2µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.906" L x 0.492" W (23.00mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.787" (20.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F2125JB
Related LinksECW-F, ECW-F2125JB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F2125JB Details Description
Related parts for ECW-F2125JB
CAP THIN FILM 6.2PF 50V 0603 datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX7443 datasheet.pdf
RES 82K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 320K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 61.1 OHM 1.5W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
DPDT ROCKER SWITCH datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf